Ett år med ITAB Group

Års- och hållbarhetsredovisning för ITAB Group

Byns uppdrag

Form

Produktionsledning

Projektledare
Fanny Johannesson

Hur skapar man en tydlig och attraktiv årsredovisning i en tid av ökade krav på hållbarhet, digital rapportering och internationell samordning? Tillsammans med ITAB har vi utvecklat både en form som möter kraven och en effektiv arbetsprocess.

ITAB utvecklar och levererar butikslösningar – från belysning till kassasystem – som förbättrar kundupplevelse, effektivitet och försäljning i detaljhandeln.

Byn producerar ITAB:s års- och hållbarhetsredovisning på både svenska och engelska. 2025 gjorde vi vår femte redovisning tillsammans.

Produktionen sker i CtrlPrint, där vi och kunden arbetar parallellt i ett gemensamt system. Det möjliggör en flexibel arbetsprocess där innehåll, form och justeringar kan hanteras löpande.

Ökade krav – större omfattning
ITAB måste göra en hållbarhetsrapport, som redovisar verksamhetens miljömässiga, sociala och ekonomiska påverkan. Rapporten omfattar miljö, personal, mänskliga rättigheter och antikorruption, och ska ge en rättvisande bild av bolagets arbete.

En mer omfattande rapportering ställer än högre krav på en tydlig form och struktur som gör rapporten lätt att följa.
Greenstep, som vi samarbetat med tidigare kring rådgivning inom hållbarhet, hjälpte till som bollplank för disposition och innehåll.

Tekniska krav och digital rapportering
Utöver innehållskraven ska ITAB även esef-rapportera sin finansiella data (European Single Electronic Format). Det innebär att informationen ska vara maskinläsbar och jämförbar enligt EU-standarder.

För oss innebär det att produktionen måste anpassas till tekniska krav och säkerställa att både design och struktur fungerar i ett digitalt, standardiserat format.

Ny form när varumärket växer
ITAB köpte förra året HMY och blev därmed ledande i Europa inom butikslösningar. I samband med det tog företaget fram en ny look&feel, vilket vi applicerade på årsredovisningen. Redan 2023 förändrades både uttryck och format, då rapporten gick över till liggande layout.

En modern, omfattande och tekniskt avancerad årsredovisning som möter högt ställda krav på både innehåll, design och digital rapportering – och som stärker ITAB:s kommunikation mot marknaden.

Årets årsredovisning omfattar totalt 164 sidor och produceras parallellt på svenska och engelska.
Leveransen består av: Tryckt version. Utskriftsanpassad version (liggande A4). Interaktiv webbversion.

Sammanlagt produceras sex versioner  (två språk i tre format).

Här kan du se den svenska webbversionen:
2025
2024
2023