Gainomax väljer Byn
2024-04-11 Nyhet
Midsona AB, med en hel rad starka varumärken i portföljen, har efter avslutad pitch valt att samarbeta med Byn inför nysatsningen på Gainomax, ett välkänt varumärke i träningskretsar för sina proteinshakes- och bars.
Kul tycker vi på Byn som gillar produkterna, inte bara för sitt näringsinnehåll, utan också för smaken. Perfekta mellanmål när du behöver ladda efter passet, innan förskolehämtningen eller när du bara vill unna dig något gott utan dåligt samvete. Efter sommaren är det tänkt att de första smakproven på ett nytt koncept ska vara redo att rullas ut. Tills dess vill vi tipsa om den goda, proteinpackade baren Gainomax Chokladboll. Varuproverna här på kontoret är dessvärre slut, men du hittar den och andra Gainomax-produkter i livsmedelshandeln.
Senaste inläggen
Spaning
Din nästa kund har inga känslor
AI förändrar inte bara hur vi jobbar. Det förändrar också vem vi jobbar för.
För första gången har vi en situation där kunden inte alltid är en människa. AI-agenter söker, jämför, väljer och köper – utan att någon klickar.
Det innebär att spelreglerna för marknadsföring håller på att skrivas om.
2026-06-08
Nyhet
Hallå Felix!
Vad gör man om man är brandman, men brinner för film och design? Kommer till Byn, såklart. Här är Felix Stengaard, vårens praktikant från GDK!
2026-05-07
Nyhet
Ny kund: Länsförsäkringar Östgöta
Med stor glädje kan vi berätta att Byn skrivit ramavtal som strategisk kommunikationsbyrå för Länsförsäkringar Östgöta.
Med detta är vi tillbaka med en av de kunder som fick oss att starta Byn.
Byskola
Så lyckas du med AEO
Sökordsoptimering, SEO, handlar om att synas högt i sökresultaten. Men när allt färre googlar gäller det att hitta nya sätt att hamna i folkets synfält. Med AEO är svaret viktigare än sökningen.
2026-03-13
Nyhet
Hej Elin!
Ordspråk och churros, musiker, artist – det kan väl aldrig bli trist? Inte för Elin Bidenäs, Byns nya praktikant från KSM på Linköpings universitet!
2026-01-14
Nyhet
”Sorry kids” nominerad till 100W!
Kampanjen “Sorry kids. Nu är det jul igen.” som Byn arbetat fram för Östergötlands Stadsmission är nominerad i 100-wattaren, den tävling som framför allt fokuserar på kommunikationens effekt. Kampanjen slog insamlingsrekord redan 2024 och rullar även julen 2025.
2025-12-10