Spaning: Klimatengagemanget högst hos Millennials & Generation X
2023-05-12 Spaning
Är det dags för Generation X och Millennials att ta ledningen i klimatfrågan? Hos Generation Z minskar klimatengagemanget, men de tidigare generationerna har både engagemanget och resurserna att göra skillnad.
Generation Z, som består av personer födda mellan 1997 och 2012, verkar ha ett minskande engagemang för klimatet. Det finns olika teorier om varför det är så, men en vanlig uppfattning är att det beror på en känsla av maktlöshet. Många unga människor i denna generation har ännu inte etablerat sig på arbetsmarknaden eller i samhället i stort, och känner därför att de saknar verktyg för att kunna påverka klimatfrågor på ett meningsfullt sätt. Å andra sidan har många äldre generationer, såsom Millennials och Generation X, nu varit på arbetsmarknaden under en längre tid och har en stabilare ekonomi vilket kan ge dem mer möjlighet att påverka.
Millennials har visat sig vara mer medvetna om klimatförändringarnas påverkan på sina egna liv, och hur deras egna handlingar påverkar miljön. Nästan hälften av denna generation önskar att de kunde minska sin påverkan på miljön. Genom insiktsverktyget GWI kan vi se att personer som visar intresse för miljöfrågor och är villiga att betala mer för miljövänliga produkter oftast tillhör Generation X eller Millennials. Dessa personer tenderar också att ha högre inkomster, bo i urbana områden och i något högre grad vara kvinnor.
Vi kan också se att en del av denna målgrupp äger fonder eller aktier, vilket kan tyda på att de är intresserade av investeringar som stöder hållbarhet. Slutligen, visar insiktsverktyget att en överväldigande majoritet av personer i målgruppen tycker att det är viktigt att varumärken stödjer hållbarhetsfrågor. Detta indikerar att miljöfrågor fortsätter att vara en viktig fråga för många konsumenter och att företag som vill stärka sitt varumärke bör ta hänsyn till hållbarhetsaspekterna.
Byn arbetar med målgruppsverktyget GWI för att få fram förstahandsdata kring målgruppers attityder, beteenden och värderingar. Är du nyfiken på att veta mer om vad vi kan få fram om dina målgrupper? Hör av dig!
Senaste inläggen
Nyhet
Hallå Felix!
Vad gör man om man är brandman, men brinner för film och design? Kommer till Byn, såklart. Här är Felix Stengaard, vårens praktikant från GDK!
2026-05-07
Nyhet
Ny kund: Länsförsäkringar Östgöta
Med stor glädje kan vi berätta att Byn skrivit ramavtal som strategisk kommunikationsbyrå för Länsförsäkringar Östgöta.
Med detta är vi tillbaka med en av de kunder som fick oss att starta Byn.
Byskola
Så lyckas du med AEO
Sökordsoptimering, SEO, handlar om att synas högt i sökresultaten. Men när allt färre googlar gäller det att hitta nya sätt att hamna i folkets synfält. Med AEO är svaret viktigare än sökningen.
2026-03-13
Nyhet
Hej Elin!
Ordspråk och churros, musiker, artist – det kan väl aldrig bli trist? Inte för Elin Bidenäs, Byns nya praktikant från KSM på Linköpings universitet!
2026-01-14
Nyhet
”Sorry kids” nominerad till 100W!
Kampanjen “Sorry kids. Nu är det jul igen.” som Byn arbetat fram för Östergötlands Stadsmission är nominerad i 100-wattaren, den tävling som framför allt fokuserar på kommunikationens effekt. Kampanjen slog insamlingsrekord redan 2024 och rullar även julen 2025.
2025-12-10
Annons
Byn söker AD/Motion Designer
Byn växer och letar nu efter en Motion Graphics Designer – med minst 2–3 års erfarenhet – som vill skapa rörligt innehåll som känns, syns och gör skillnad.
2025-10-28